» »

NAS za domačo uporabo

NAS za domačo uporabo

Temo vidijo: vsi
««
118 / 118
»
»»

Map ::

Preden skonfiguriram novega Synologyja me zanima, kako imate vi skonfigurirane volume.

2x 10TB disk v SHR načinu. Uporaba za filme in Plex, in pa shramba kakih dokumentov v domači pisarni, kak manjši backup itd. Ali je smiselno ustvarit več manjših volumov, ali kar enega max? Kako imate urejeno strukturo map in deljenih map, da so stvari še vedno pregledne in privatne, kar je treba?

Karen ::

Jaz imam dva bay-a, pa dva volume-a. Če boš delal na Synology-ju to najprej rukni notri en disk pa naredi volume, pa potem še enega (sicer te avtomatično posili z mirrorjem obeh) - zdaj če bolj rabiš prostor kot pa dvojno zapisano je to to.

Map ::

Ali lahko naknadno spremenim velikost voluma, če bi imel premalo prostora za kake dokumente ali backup? Kasneje mislim da teh dveh diskov oz. enega voluma ne moreš več razdelit?

Super bi bil kak delni mirror, recimo 2x 1TB mirror, ostalo za manj pomembne datoteke. Je to opcija?

bajsibajsi ::

Ne mores zmanjsati velikosti za obstojeci volume (lahko samo povecas).
Mogoce to ni tako pomembno, ampak BTRFS rezervira do 4 % prostora za metapodatke, ext4 pa porabi približno 2 %.

bajsibajsi ::

Sem napisal "roman" pa edit ocitno ni vec deloval in je slo v franze.

Naceloma nima smisla delati multiple volumes, ce za to nimas tehtnega razloga. Obicajno zato uporabis shares, kar pomeni, folderji znotraj volume. Multiple volumes delas, ce z nekega razloga potrebujes razlicne filesystems, ali pa ce imas npr. multi bay NAS in potem (odvisno od RAID izbire) recimo 4 diske uporabljas za vso obicajno navlako, medtem ko sta dva diska rezervirana le za surveillance. S tem ne delajo non stop vsi diski. Ali pa SSD cache na izbrani volume. Mozen razlog bi bil tudi diski razlicnih velikosti in s tem maksimalen izkoristek prostora (mirror volumes in ostanek svoj volume). Pa ce bi imel veliko polje (kup diskov) in bi delal iscsi mount za recimo remote server. Pa verjetno se kaj.

Single volume je tudi precej lazje managirati.

Zgodovina sprememb…

Bostjan_321 ::

Ali ima synology kako omejitev glede velikosti diskov? Konretno ali lahko v DS916+ vstavim 18TB diske ?

bciciban ::

Bostjan_321 je izjavil:

Ali ima synology kako omejitev glede velikosti diskov? Konretno ali lahko v DS916+ vstavim 18TB diske ?


Mislim da ne.
Software torej DSM diktira največjo velikost volumea (108TB za večino consumer modelov), sami diski pa nimajo veze. Edino ne vem kako je glede uporabe non Synology diskov zdej v zadnjih DSM.

St235 ::

Nic, delajo normalno.

bciciban ::

St235 je izjavil:

Nic, delajo normalno.


Ziher?
Vsaj NVMe baje rabiš synology, če ne moraš poganjat neko skripto da jih lahko uporabiš.

St235 ::

Za NVMe nimam iskusenj, z HDD pa nimam tezav niti na DS923 niti DS420.

sirotka ::

Težave so več ali manj pri bolj pro verzijah, toda ni težav, poženeš skripto in gre čez bp.

bastadu ::

Danes zjutraj opazim, da je moj Synology DS420+ neodziven, nedostopni vsi servisi, lučke za diske samo konstantno gorijo, hočem narediti soft shutdown tako, da par sekund držim ON/OFF tipko, le ta začne utripati, ugasniti se pa ni hotel tudi po 5min+, kar seveda ni običajno, lučke za diske še vedno konstantno gorijo, nobenega zvoka (razen ventilatorjev), da bi se kaj dogajalo. Potegnem kabel ven, zopet prižgem, sedaj spet dela.
To se mi še ni zgodilo, pa uporabljam razne Synology NASe že 10+ let. Sem šel gledati loge in vidim, da je zadeva postala neodzivna okoli 3:00 ponoči. Sklepam da ima prste vmes severni sij, ki je včeraj v naših krajih bil res intenziven. Se je še komu kaj podobnega pripetilo danes ponoči?

Tudi v službi imam kar nekaj sicer bolj enterprise Synology NASov, ampak tam nihče ni postal neodziven ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

bciciban ::

Truenas core je mrtev?
Ostane scale ali kaj tretjega.

PrimozR ::

Na osnovi česa si dal to izjavo?

bciciban ::

PrimozR je izjavil:

Na osnovi česa si dal to izjavo?


Poglej kdaj je bil zadnji release.
In sama firma pravi da jim je fokus scale edicija.

Torej sešteješ 1+1 in vidiš da gre na bsd-ju baziran core ven.

Mogoče da bo kak fork, O čemer se tudi že šušlja ampak je bi preveč stavil na to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

Bostjan_321 ::

Kako synology ve da ima disk slab sektor?

Doma sem imel dva stara WD black diska, ki sta bila nekoč v PC-ju in sta vedno normalno delovala, synology pa takoj ko vstavim disk, javi da je na njem slab sektor.
Sem mislil da je treba naredit disk check da veš ali je kak slab sektor.

Lonsarg ::

Za odkrivanje novih slabih sektorjev treba zagnati read vseh podatkov (ista stvar kot disk check).

Za odkriti slabi sektorji pa ostanejo oznaceni kot slabi in je njihov count zapisan v SMART. To lahko vidis z poljubno aplikacijo ki zna to brati iz diska (npr. CrystalDiskInfo) in tudi Synology najbrz od tu prebere.

Pri slabih sektorjih je tko, lahko je bil slucaj, lahko pa so to prvi znaki in se bo problem eskaliral. Tak da naprimer ce v SMART vidis da je slabih sektorjev 10 in nato periodicno zaganjas disk check in ce ta stevilka ne narasca je potem to za silo safe. Ampak zgolj za silo, bolje preventivno disk stran, razen ce so podatki res nepomembni in sparas :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

PrimozR ::

bciciban je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Na osnovi česa si dal to izjavo?


Poglej kdaj je bil zadnji release.
In sama firma pravi da jim je fokus scale edicija.

Torej sešteješ 1+1 in vidiš da gre na bsd-ju baziran core ven.

Mogoče da bo kak fork, O čemer se tudi že šušlja ampak je bi preveč stavil na to.

Pravilna izjava je kvečjemu 'bo' mrtev. Zaenkrat še ni.

Povedali so, da updejti še bodo, ne pa nekih drastičnih. Pomojem ne uide čas, ko bo tudi za domače uporabnike na voljo Linux based izdaja. Ljubitelji BSD-ja in dolgoletni uporabniki so se sicer hudovali, ampak razvijalci pravijo, da je trend jasen - ogromno novih uporabnikov imajo prav na SCALE zaradi Linux podsistema.

Core ni mrtev, zlahka ga bo uporabljati še nekaj let, vedno pa bo možno tudi sidegradeati na SCALE. Če bo pišlo do forka, ni vrag, da ne bo možno konfiguracijskega fajla uvoziti tudi v ta fork.

FYI, Linus iz LTT je investiral v nek NAS SW projekt, za katerega se je vmes izkazalo, da sodelujejo z iX Systems. Možno je tudi, da se bo iX System fokusiral na Scale in enterprise, ta consumerski produkt pa jim bo pokril domače uporabnike. Ampak živi bili pa videli.

damjanster ::

Jaz bi malo obnovil tole temo...

Moj 10+ let stari NAS je umrl - crknila plata. Takrat se spomnim, sem vzel workstation plato, ki je imela C236 chipset, s čimer je imela tudi podporo za Unbuffered ECC RAM. Vse skupaj me je "strežnik" stal cca 500€ (cpu + mb + 32GB ECC RAM), kar je ok za en domači NAS.

Ima morda kdo idejo, katera plošča bi bila danes primerna za cca. 6 SATA priključkov, 2x m2-nvme priključka, vsaj 4x DIMM slote s podporo ECC in da podpira ugodno serijo CPU-jev z ECC podporo (ECC predvsem zaradi ZFS).

Glede OS bom pa tudi sam preskusil TrueNAS scale. Zdaj, ko ima linux ZFS podporo, je to res najbolj optimalna rešitev. Verjetno za virtualizacijo uporablja kvm in docker/podman, kar je najbolj razširjeno.

Invictus ::

geizhals.eu

Pa si najdi po lastnih parametrih >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimozR ::

Jebeno je to dandanes... AMD-jeve za 5000 serijo nimajo GPU-ja (CPU-ji ga nimajo), APU-ji ne podpirajo ECC-ja. 7000 serija ima pa prekleto redka plata 6 SATA slotov. Najlažje bo odrezat ECC zahtevo in magari vzeto eno N100 plato (ki pa ima JMicron SATA port multiplier, kar lahko prinese svoje probleme). Pri Intelu je pa tudi klavrno vse skupaj. Verjetno najbolje, da najdeš na ebayu ustrezno plato za svoj star sistem.

Scale v trenutni verziji, DragonFish, nima Dockerja. Scale je načeloma narejen na Kubernetes platofrmi in direktno ne podpira Dockerja. Do sedaj se je to najlažje rešilo z VM-om (KVM), Dragonfish dodaja podporo Sandboxom prek Jailmakerja (https://www.truenas.com/docs/scale/scal..., ampak ni povsem uradno. Ta teden so sicer objavili, da bo Electric Eel v Q3/Q4 24 prinesel nativno podporo za Docker, ker je bila to ena izmed najbolj zaželenih novih stvari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Invictus ::

Lahko pa vzameš tole...

https://www.friendlyelec.com/index.php?...

Za NAS dovolj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimozR ::

Razen tega, da nima niti enega SATA porta in da ni x86. Pa Realtek 2,5G Ethernet čip. Same dobrote :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Invictus ::

Za to ceno je to to...

Zakaj bi pa nujno rabil x86?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimozR ::

https://www.truenas.com/community/threa...

Če bi dobro prebral, bi videl, da namerava preizkusiti TrueNAS Scale...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Invictus ::

Naj gre pa na Youtube, pa naj poišče...

Poleg trueNAS je pa le še kak NAS softver na voljo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vesoljc ::

PrimozR je izjavil:

Jebeno je to dandanes... AMD-jeve za 5000 serijo nimajo GPU-ja (CPU-ji ga nimajo), APU-ji ne podpirajo ECC-ja. 7000 serija ima pa prekleto redka plata 6 SATA slotov. Najlažje bo odrezat ECC zahtevo in magari vzeto eno N100 plato (ki pa ima JMicron SATA port multiplier, kar lahko prinese svoje probleme). Pri Intelu je pa tudi klavrno vse skupaj. Verjetno najbolje, da najdeš na ebayu ustrezno plato za svoj star sistem.


kaj pa kak ryzen 5 pro?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

PrimozR ::

Invictus je izjavil:

Naj gre pa na Youtube, pa naj poišče...

Poleg trueNAS je pa le še kak NAS softver na voljo.

Ja ampak 'kaj še obstaja in kje lahko vidim' ni bilo vprašanje. Vprašanje je bilo sila jasno. Zakaj je (za nekatere, ponavadi ene in iste) to tako težko razumeti?

Vesoljc je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Jebeno je to dandanes... AMD-jeve za 5000 serijo nimajo GPU-ja (CPU-ji ga nimajo), APU-ji ne podpirajo ECC-ja. 7000 serija ima pa prekleto redka plata 6 SATA slotov. Najlažje bo odrezat ECC zahtevo in magari vzeto eno N100 plato (ki pa ima JMicron SATA port multiplier, kar lahko prinese svoje probleme). Pri Intelu je pa tudi klavrno vse skupaj. Verjetno najbolje, da najdeš na ebayu ustrezno plato za svoj star sistem.


kaj pa kak ryzen 5 pro?

Tole je pa kar plot twist... Sploh nisem pomislil na to. Ampak ja, je opcija!
https://geizhals.at/?cat=cpuamdam4&xf=5...

Pa še matične: https://geizhals.eu/?cat=mbam4&xf=20502...

Hvala za ta info!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Vesoljc ::

Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

PrimozR ::

A se jo da kje dobiti? Asrock Rack ima ponavadi tudi kaj podobnega.
««
118 / 118
»
»»