» »

Mravlje

Mravlje

«
1
2

Miha_T ::

Pozdravljeni,

okrog hiše, v hiši in sedaj še v avtomobilu imam mravlje. Te mravlje so zunaj že od nekdaj (kolone po drevju, dvorišču, travniku...) in me niso nikoli motile. Zadnja leta pa se v gostih kolonah sprehajajo po hiši in avtomobilih. Kaj iščejo ne vem. Ni končne postaje. Ne gredo na nobeno hrano (niti na sladko). Ne najdem kje se zadržujejo. Pridejo iz nedostopnega mesta in tako tudi odidejo. So samo neskončne kolone. Preizkusil sem že vse vabe in strupe, ki se jih dobi pri nas (sigurno imam že vsaj 10 različnih po več kosov nastavljenih). Niti dotaknejo se jih ne. Če pustim vabo na njihovi poti jo samo obvozijo. Enako s strupi in ostalimi domačimi pripravki. Najdejo drugo pot okrog.

izgledajo takole
 Mravlje

Mravlje


 Mravlje

Mravlje


 Mravlje

Mravlje


 Mravlje

Mravlje


 Mravlje

Mravlje


 Mravlje

Mravlje



Če kdo pozna to vrsto mravelj in kako se jih znebi bom zelo hvaležen.

edit: slike
  • spremenil: Miha_T ()

A. Smith ::

Lahko bi bile faraonke. Te so zelo trdovratne. Ampak potrebujejo pa ogrevane prostore!

Faraonk se tipično lotevajo z vabami, ki imajo strup s počasnim delovanjem. Vabe nastaviš ob njihovih stezah, da ga znosijo v gnezda. Menda se pri velikih kolonijah rezultati začnejo kazati šele po dveh tednih. Jaz bi šel do kakšne zadruge ali kmetijske trgovine in tam povprašal, kaj imajo ustreznega.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

Miha_T ::

Niso faraonke. Vabe imam vse možne tudi iz zadruge (tekočine, praške, gele...). Ne dodaknejo se jih celo sezono.

SambaShare ::

Pips po poteh in nahajališčih si že preizkusil? Mislim "bogate" količine.

Redno kosiš okrog hiše?

Zgodovina sprememb…

Miha_T ::

Tudi sprejal sem. Tiste mravlje, ki so tam pocrkajo, ostale naredijo drugo pot. Neposredno okrog hiše in dvorišča je pokošeno. Imamo pa v bližini travnik za seno. Ampak tam imajo mravljišča samo ostale "normalne" mravlje. Tele imajo tam samo svoje ceste (vglavnem ne po tleh ampak po vejah, kamnih, po travi na drevje...)

shark_nm ::

Borax in navadni sladkor zmešaš nekje 1:3 do 1:4, dodaš malo medu in vode da rata gosta pasta ki jo fino premešaš. Vliješ v male kozarce za vlaganje in pokrovček naluknjaš z izvijačem. Mravlje bodo "sladkor" znosile v gnezda in bo pomorilo mladiče. Te mešanice zagotovo ne bodo obšle.

Miha_T ::

Tudi to poznam. Ne briga jih. kaj šele, da bi kaj nosile v gnezda.

NuMaN ::

Spominja me malo na X-files ...

Poldy ::

Jaz sem kupil tisto plastično zeleno vabo, "forth vaba za mravlje". Postavil sem na pot na večih koncih in pustil. Na začetku je bilo prav tako videti kot da gredo mimo, čez kak mesec so pa izginile.

Miha_T ::

Imam. Vse vrste. Tam so dokler se čisto ne posušijo ali dokler jih kakšne druge mravlje ne najdejo.

Kalibri ::

Biokil prime?

PrihajaNodi ::

Nič kaj, posesaj jih in odnesi vrečko v gozd
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

fikus_ ::

To so črno-rdece-crne mravlje, ki ponavadi živijo v gozdu ali na robu. Prehranjujejo se z žuželkami in podobnim.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Miha_T ::

Kalibri je izjavil:

Biokil prime?
Nope

PrihajaNodi je izjavil:

Nič kaj, posesaj jih in odnesi vrečko v gozd
Dejansko je bla to edina rešitev v hiši. Sesalec. Nisem jih pa v gozd nosil :D

Na srečo delujejo neškodljive. Vsaj dokler ne najdem gnezda. Se bojim, da niso kakšne lesne mravlje in mi papcajo lesene stvari okrog hiše.

Miha_T ::

fikus_ je izjavil:

To so črno-rdece-crne mravlje, ki ponavadi živijo v gozdu ali na robu. Prehranjujejo se z žuželkami in podobnim.


Res smo pri gozdu ja. Veš mogoče angleško ime ali latinsko, da zguglam kako se jih rešiti? Mogoče bi jim pa zastrupljene žužke podtaknil >:D

paradajzos ::

Cimet jim nasuj na pot. Se pravi tam, kjer vstopajo, nasuj cimet tako, da se ga ne bojo mogle izogniti. Pri nas je razlika med tem, da jih je polno, do tega da v kakšni uri ni vec nobene.
Predpostavljam, da jim zjebe orientacijo, ker se orientirajo z "vonjem".

Zgodovina sprememb…

komunist1918 ::

shark_nm je izjavil:

Borax in navadni sladkor zmešaš nekje 1:3 do 1:4, dodaš malo medu in vode da rata gosta pasta ki jo fino premešaš. Vliješ v male kozarce za vlaganje in pokrovček naluknjaš z izvijačem. Mravlje bodo "sladkor" znosile v gnezda in bo pomorilo mladiče. Te mešanice zagotovo ne bodo obšle.


Kot je napisal uporabnik tukaj. Tega mravlje ne preživijo, to deluje 100%. Sem sprobal že na vseh vrstah mravlj, od črnih do faranonk... Množična likvidacija. Verjetno si preveč nestrpen, ker zadeva ne deluje instant (tudi ne sme, ker če mravlja umre preden odnese v mravljišče ni to point) in traja kakšen teden ali dva, da jih likvidiraš v mravljišču. Moraš jih pustit nekaj dni da se "mastijo" tudi če te mika, da bi jih vse takoj pobil.
Mravlje v tem letnem času (važno je, da nastaviš pravilno vabo glede na letni čas) iščejo tudi sladkor, zato bo mešanica sladkorja pravilna. Mora pa biti npr. sladkor v prahu, da se fino premeša s boraksom (ali borovo kislino), da to dejansko odnesejo v mravljišče.

pa če boš videl, da so mravlje mrtve okoli vab, si naredil premočno mešanico in spet ni to to, kar želiš doseči. moraš zadet pravo razmerje (trial and error).

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Miha_T je izjavil:

fikus_ je izjavil:

To so črno-rdece-crne mravlje, ki ponavadi živijo v gozdu ali na robu. Prehranjujejo se z žuželkami in podobnim.


Res smo pri gozdu ja. Veš mogoče angleško ime ali latinsko, da zguglam kako se jih rešiti? Mogoče bi jim pa zastrupljene žužke podtaknil >:D


Po slikah bi lahko bila ta:

https://infoanimales.net/sl/mravlje/Rde...

Še en "strup" za mravlje je pecilni prašek primešan k hrani, ki jo jedo. Za zgoraj omenjene mravlje bi moral najti hrano, ki jo bodo jedle in tam zraven dati pecilnega. Kot otroci se spomnim, da smo jim dajali deževnike, kobilice,... in podobne stvari na mravljišče, kar so napadle in zvlekle noter.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Miha_T ::

@paradajzoz
cimet, meta, limona, kreda, pecilni prašek, soda bikarbona, kis... samo spremenijo smer mravelj. Kmalu se pojavi druga cesta. Od odganjalcev je bil še najboljše rumeno čistilo Meglio :)

@komunist1918
lani sem se z boraxom ukvarjal. Točno ta recept, z različnimi razmerji. Cel kup lončkov in posodic je še danes nastavljenih. Na nekatere so prišle druge mravlje in vse sorte golazen, druge so nedotaknjene. Pot mravelj je bila celo poletje tik ob vabah.

@fikus
ja, sem si že zgoraj sam dal to idejo :D Bom nabral en lonček žuželk in pomešal z boraxom/pecilnim praškom/biotipom... pa da vidim, če bodo to nesle v gnezdo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Miha_T ()

predi ::

Tole bi lahko bilo nekaj iz reda Lasius (glej seznam, ena zelo pogosta je Lasius Niger).

muffliato ::

Imam popolnoma isti problem kot OP.

V bližini imamo senik, kjer očitno imajo bivališče. Problem je, ker jim je fetiš izpodjedat izolacijo hiše, ustavi jih pa nič. Ponavadi jih kurim z brenerjem, takrat pride cel roj pobrat ostanke. S kakšnim kemijskim preparatom jih je praktično nemogoče ustavit. Spraševal sem tudi v kmetijski zadrugi, kjer takih primerov ne poznajo.?! Še najhujše postane jeseni, ko dobijo krila.


Imam pa tudi en drug rod teh mravel, bistveno manjših, počasnejših... Te pa praktično pojedo vse ostanke in so mi ubistvu koristne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: muffliato ()

fujtajksel ::

Diatomejska zemlja?

WizzardOfOZ ::

A navaden petrolej ste sprobal. To mravljam tako smrdi, da se ga na daleč izogibajo.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

floyd1 ::

Odstranili smo vso hrano, ki bi jih lahko zanimala, počistili smo celo kuhinjo v nulo (police, predale), marsikaj od hrane pospravili v kozarce ali plastične posode s pokrovi (saj tudi drugače ni usrano, a vseeno...)

Potem sem najprej poiskal, kje hodijo v hišo. Pod drsno steno je bila ene mini špranja, komaj vidna, od tam pa notri in proti hladilniku, na njem smo imeli neko sadje... Celo "stezo" sem posesal, od zunaj pa vse prešprical z močno klorovo raztopino. Smrdelo je kot javno kopališče. Seveda s takimiu zadevami delaš po pameti, da si ne narediš več škode kot koristi. Kake tri tedne je zdaj že mir. Špranjo zaenkrat zasilikoniral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

IL_DIAVOLO ::

Nikoli nismo imeli tezav z mravljami. Nabjrz zato, ker jemo v notranjih prostorih.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

muffliato ::

Kot rečeno: Ta tip mravelj, ki jih opisuje op NE IŠČEJO hrane (sprobano neštetokrat). V stanovanje pridejo po pomojti (beri: na toplo) skozi špranje. Problem je, da delajo škodo na fasadi, kjer gnezdijo.

IL_DIAVOLO ::

Saj ne ves kaj je bilo prej... najprej pridejo avtohtone mravlje, ki se jih ne odstrani, nato pa jih pohopsajo divje in imas stalo.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

floyd1 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Nikoli nismo imeli tezav z mravljami. Nabjrz zato, ker jemo v notranjih prostorih.

Tudi mi letos prvič. Prej dobrih 7 let miru.

Miha_T ::

Tudi z mesnimi pripravki sem probal. Ne še z boraxom ampak s tekočino in praški za vabe. Nočejo. Boraxa imam še dovolj. Bom s pašteto zmešal :) Hvala za idejo.

Sem pregledal vsaj 20 prvih googlovih strani zadetkov za "How to Get Rid of Ants". Tko da, hvala za vse predloge, ampak to je že vse sprobano. Diatomejske zemlje (ali ostalih odganjalskih zadev, ki se jih v večjih količinah lahko uporablja) ne bi stresal okrog hiše, ker sem bral primere, ko so na ta način mravlje prisilili, da so šle še bolj v hišo. Notri pa ne bi stresal tega. Tudi petroleja ne bi polijal povsod. Mogoče skupaj z vžigalnikom, ko mi bo pokrovko dvignil :D

feryz ::

Folk rabi za par mravelj forum.
Najdeš pot in jo prekrižaš z biokilom. Če prvič ne zaleže, še 2x ponoviš in je konec.

muffliato ::

feryz je izjavil:

Folk rabi za par mravelj forum.
Najdeš pot in jo prekrižaš z biokilom. Če prvič ne zaleže, še 2x ponoviš in je konec.


WOW hvala! Kaj bi brez tebe.

V-i-p ::

Ne vem če drži, ampak Lens pravi, da so tele gnide
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: V-i-p ()

estons ::

Ne vem, če bo funkcioniralo prav za te tvoje mravlje, ampak jaz sem se že parkrat znebil mravelj z množičnim pomorom. Enostavno ročno pobiješ čim več mravelj - pritiskaš s prsti ali kakšno stvarjo, nikakor ne pipsaš ali sprejaš ali polivaš ali zažigaš itd... Fora je, da mravlje v smrtni agoniji spustijo neke feromone, ki delujejo kot opozorilo za ostale. In ko to ostale mravlje zavohajo, se začnejo izogibat. Zato ne smeš dodajat drugih kemikalij, da ostane ta originalni "vonj", ki sporoča ostalim mravljam "smrtno nevarno, pejt stran". Sem prebral enkrat nekega dr mr kemije, ki je to razlagal in od takrat prakticiram (kot rečeno - uspešno). Slišat je mal neumno, ampak glej, je zelo poceni in ekološko za sprobat.

Izak ::

Jaz sem se jih rešil z insekticidom Neo-alfa+. Edino kar je delovalo. Dobiš v kmetijskih trgovinah.

IL_DIAVOLO ::

estons je izjavil:

Ne vem, če bo funkcioniralo prav za te tvoje mravlje, ampak jaz sem se že parkrat znebil mravelj z množičnim pomorom. Enostavno ročno pobiješ čim več mravelj - pritiskaš s prsti ali kakšno stvarjo, nikakor ne pipsaš ali sprejaš ali polivaš ali zažigaš itd... Fora je, da mravlje v smrtni agoniji spustijo neke feromone, ki delujejo kot opozorilo za ostale. In ko to ostale mravlje zavohajo, se začnejo izogibat. Zato ne smeš dodajat drugih kemikalij, da ostane ta originalni "vonj", ki sporoča ostalim mravljam "smrtno nevarno, pejt stran". Sem prebral enkrat nekega dr mr kemije, ki je to razlagal in od takrat prakticiram (kot rečeno - uspešno). Slišat je mal neumno, ampak glej, je zelo poceni in ekološko za sprobat.


Jaz sem to tudi probal, potem pa je prisel cel roj mravelj na pogreb.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

val46 ::

Kako, če si pa napisal prej, da nisi nikoli imel problemov z mravljami?

Za OP pa...kot so ti že svetovali. Borax pa razne pripravke zravn zmešaj.

njyngs ::

Taprav slovenc... ko mravlje lazijo povsod ni panike - ko pa ti pridejo na avto, pa hitro poklicat ghostbusters!!!111oneone :))
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

IL_DIAVOLO ::

val46 je izjavil:

Kako, če si pa napisal prej, da nisi nikoli imel problemov z mravljami?

Za OP pa...kot so ti že svetovali. Borax pa razne pripravke zravn zmešaj.


It was a joke :))
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Miha_T ::

@njyngs
Čeprav si ne zaslužiš, ti bom odgovoril. Ne zato ker sem taprav Slovenec, ampak zato ker je zelo neprijetno in nevarno, da ti med vožnjo kolona mravelj leze po volanu, rokah, armaturi, stropu, števcu, radiu... Tudi moji družini ni všeč, da sedijo v mravljah.

Sicer pa Gavrilovič pašteta z dodanim boraxom. Neverjetno!!! Prvič, da so na nekaj prišle. Ne le to. Pašteto že nosijo in celo bube so začele k pašteti nositi. To pa zdej mora pomagati. Poročam čez teden ali dva. V avtu se sicer še niso dodaknile vabe. Mogoče so še utrujene od vožnje :D


fikus_ ::

A leseno hiso imaš?
Potem so ti ze pogrizle nekaj lesaza svoje gnezdo. Nujno se jih moras znebiti.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

IL_DIAVOLO ::

Avto boljsi od bajte ftw
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: fikus_ ()

komunist1918 ::

mravlje ne padajo na "sladkor" ali "beljakovine", ampak zbirajo tisto kar mravljišče potrebuje - ponavadi glede na letni čas. ponavadi so beljakovine zanimive bolj jeseni, sedaj spomladi pa bolj sladko. kakorkoli očitno je v pašteti nekaj kar jim je všeč, važno je, da ta boraks odnesejo do mravljišča k matici in si zmagal.
deluje tudi "peanut butter"

bosmla ::

Nisem cital... v glavnem ce jim posipas cimet (zacimbo v prahu) jih to odžene.

Miha_T ::

Sedaj pa pašteta ni več zanimiva. Še vedno pa imajo cesto mimo, tako da mogoče še kaj pridejo nabrat.
V avtu jih vaba še vedno ne zanima.

Tole je slikano v lopi za hišo. Jasno, da ne bi mazal paštete po hiši :)

komunist1918 ::

nimaš kaj mravlj odganjat, ker bodo vedno prišle nazaj. lokalni mravljocid je edini odgovor.
probaj kombinacijo peanut butter + sadni sok ali pa npr. borovničeva mermelada + boraks (maš notri vse kar majo rade naenkrat).

če tudi to ne pomaga. je še ena opcija. uporaba profi sredstev, ki jih uporabljo deratizatorji. Ker pa so sredstva močnejša (potencialno nevarno za ekosistem) jih v Sloveniji ni možno kupiti - no drugi razlog je, da lahko mastno kasirajo po blokih, da stisnejo tisto kapljico gela iz tube. Dobiš pa jih na npr. Madžarskem po spletu ;-) poudarjam pa da ne rabiš cele tube, da jih zrediraš s tem, ampak pikice na strateških mestih.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

@Miha_T: nastavi par različnih vrst hrane, pa boš videl, kaj jim trenutno paše. Včasih iščejo sladkor, včasih maščobo ali proteine.

Lahko si pa mačo kot feryz pa enkrat špricneš z biokillom in se bojo mravlje tako ustrašile, da se ne bodo več približale tvoji hiši. Baje.

njyngs ::

Miha_T je izjavil:

@njyngs
Čeprav si ne zaslužiš, ti bom odgovoril.

Glej ti njega kak si je hec vzel k srcu :))

Me veseli da vsaj na nekaj palijo. Če bi meni sicer lazile tako po avtu, bi poklical deratizatorja.
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

polozweii ::

Jaz sem jim prekrižal pot z mešanico sladkorja in sode bikarbone.

Nasipaj okoli bajte in odpleši indijanski bojni ples hehe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

Miha_T ::

@njyngs
ok, my bad. Sori. Nism dojel da je hec :)

V pašteto sem dodal jajca drugih mravelj. Obožujejo :D

gregor ::

Ideja, naredi čim bolj podrobno sliko mravlje, idalno z makro objektivom na fotoaparatu in nato uporabi Googlu lens.

LP
«
1
2